Pri príležitosti 75. výročia SNP sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie v Banskej Bystrici a okolí. Po stopách SNP sme sa vybrali do Múzea SNP, kde sme navštívili skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko-slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik. V útrobách dopravného a bombardovacieho lietadlami typu Li-2 sme si vypočuli krátky výklad o jeho technických údajoch a histórii (poskytovalo leteckú pomoc SNP).
Viac o obetiach 2. svetovej vojny a SNP sme sa dozvedeli v pamätníku Nemecká. Tá sa do slovenských dejín výrazne zapísala v januárových dňoch 1945, kedy sa vápenná pec, situovaná na rozhraní chotárov obcí Ráztoka a Nemecká, stala nemým svedkom tragických udalostí. Vraždenie v Nemeckej, v bývalej vápenke, prebiehalo od 4. do 11. januára 1945 a po strele do tyla skončilo v plameňoch vápennej pece do 900 osôb. Kofroňovu vápenku určili Nemci za miesto hromadných popráv priamych účastníkov SNP, ich rodinných príslušníkov, sympatizantov povstania a rasovo prenasledovaných osôb. Vápenka sa ukázala z hľadiska bezpečného zahladzovania stôp ako najschodnejšia cesta. Zároveň dúfali, že sa nikto nikdy nič nedozvie, lebo popol obetí a časti telesných pozostatkov zahladili vody rieky Hron.
Trocha pozitívnejšie sme sa naladili v jednej z pamiatok zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO – v drevenom artikulárnom kostolíku v Hronseku, kde sa ženil aj Andrej Sládkovič. Tento evanjelický kostol bol postavený podľa prísnych nariadení Šopronského snemu, teda na vopred vyhradenom pozemku mimo obec, z dreva, bez veže a dokončený bol počas jedného roka.