Aktivity školy
2019/2020
Slávnostný začiatok školského roka
Slávnostné zahájenie nového školského roka 2019/2020 sa uskutočnilo v pondelok, 2. septembra 2019 v budove základnej školy. O 8.00 hod bola v kostole svätá omša za úspešný školský rok a všetkých školákov. O 9.00 hod začala školská slávnosť za prítomnosti hostí. Po slávnosti si triedni učitelia odviedli žiakov do svojich tried.
Projekt IT AKADÉMIA
V minulom školskom roku sme sa ako škola intenzívne zapojili do realizácie projektu s názvom IT Akadémia. Cieľom projektu je vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT. V rámci projektu vznikne pre základné školy minimálne 380 inovatívnych metodík.
Súčasťou projektu bolo okrem iného aj IT tábor v Danišovciach, ktorého sa bezplatne zúčastnili žiačky: Adriana Staroňová, Zuzana Svätušková, Lenka Vasková zo 7. ročníka a Elena Zábojníková, Martina Staroňová z 8. ročníka.
Didaktické hry a účelové cvičenie v prírode
Dňa 13. 9. 2019 sa žiaci vybrali vykonať didaktické hry a účelové cvičenie do prírody. Prvú vyučovaciu hodinu pracovali žiaci v triedach, kde si zopakovali teoretické vedomosti z dopravnej výchovy, civilnej obrany, topografie, ochrany životného prostredia a prvej pomoci. Následne opustili organizovane triedy a školský areál. Žiaci prvého stupňa sa vydali na vychádzku k farme smerom k Embracu, kde sa spoločne zahrali, prekonávali prekážky v teréne a v rámci tried plnili ciele didaktických hier. Žiaci druhého stupňa absolvovali túru k letohrádku Sans Souci, kde si oddýchli, zašportovali a načerpali energiu.
Návšteva Spišskej knižnice
Žiaci 5. ročníka vstupom do predmetu literatúry boli pozvaní do knižnice. Aby neostali len pri teoretických poznatkoch, čo je to za inštitúciu, navštívili pri tejto príležitosti dňa 12. 9. 2019 našu regionálnu knižnicu v Spišskej Novej Vsi. Pani knihovníčka z detského oddelenia si pre žiakov pripravila ukážku rôznych kníh od slovenských a regionálnych autorov, pútavo o nich rozprávala a zasvätila žiakov do knižničného a výpožičného poriadku. Žiaci mali možnosť prejsť sa priestormi detského oddelenia a spoznať ostatné oddelenia knižnice. Samostatne načreli do kníh a niektorí si hneď knihu vypožičali, či obnovili čitateľský preukaz. Veríme, že si naša regionálna knižnica nájde svojich nových návštevníkov a knihy svojich čitateľov.
Anglická knižnica
Do pozornosti vám opäť chceme dať našu anglickú knižnicu, ktorú máme na našej škole. Na konci šk. roka nám pribudli ďalšie nové tituly. Žiaci I. aj II. stupňa majú možnosť vypožičať si dané tituly u pani učiteľky anglického jazyka. V súčasnosti knižný fond anglickej knižnice obsahuje okolo 40 titulov anglickej prózy a niekoľko časopisov akými sú napríklad Hello, Friends. Knihy sú určené pre rozvoj čítania v anglickom jazyku a upravené pre rôzne stupne náročnosti. Knižnica zahŕňa tituly ako napríklad Little women, Anna Karenina, The Woman in Black, The Last of the Mohicans, The Promise, Princess Diana, Gulliver ´s travels, The Black Tulip, Jana Eyere, The Umbrella a mnoho iných. Žiaci našej školy majú záujem o čítanie anglických kníh čo nás veľmi teší a v budúcnosti plánujeme naďalej rozširovať našú malú anglickú knižnicu.
Zaujímavé hodiny geografie a anglického jazyka
V mesiaci september nás navštívil náš bývalý žiak Adrián Čuj, ktorý momentálne študuje International Sales and Marketing v Kodani- Dánsku. Sme veľmi radi, že prijal naše pozvanie na vyučovaciu hodinu geografie a anglického jazyka, kde sa žiaci 8. a 9. ročníka v rámci rozhovoru dozvedeli niečo o krajine a zároveň o možnostiach štúdia v Dánsku. Adrián nám porozprával o dánskej kultúre a pamiatkach, ako sa dostal do zahraničia, dôvod prečo sa rozhodol študovať v zahraničí a ako tam začal pracovať. Počas rozhovoru Adrián rozprával aj po anglicky a tak mali žiaci možnosť počuť angličtinu v podaní ich bývalého spolužiaka. Žiakov upútalo Adrianovo rozprávanie a takýto iný druh vyučovacej hodiny sa im veľmi páčil. Adriánovi veľmi pekne ďakujeme za jeho čas a želáme mu veľa úspechov v osobnom aj pracovnom živote.
Zber šípok spoločne s lesmi Slovenskej republiky
S príchodom nového školského roka spúšťajú LESY SLOVENSKEJ REPUBLIKY, š.p. ďalší ročník úspešného súťažného projektu pod názvom ZBER ŠÍPOK SPOLOČNE S LESMI SLOVENSKEJ REPUBLIKY.
Pomocou súťažnej formy projektu by sme chceli osloviť žiakov našej školy, aby sa či už ako kolektív, alebo jednotlivci mohli zapojiť do zberu šípok a získať finančné prostriedky na zlepšenie vybavenia pomôcok pre zábavnejšie a náučnejšie vybavenie alebo na nákup pomôcok na športové aktivity pre žiakov. Pre tri najlepšie triedy sú pripravené zaujímavé výlety na miesta úzko späté s lesmi a lesníctvom. Samozrejme nezabúdame ani na najlepších zberačov – jednotlivcov, ktorí budú samostatne odmenení zaujímavými cenami. Každý kto sa zúčastní projektu získa malý darček ako odmenu na pamiatku. Zber šípkových plodov sa uskutoční od 16.09 do 21.10.2019. Šípky skladujte v chladnejšom prostredí v papierových krabiciach, plastových debničkách alebo priedušných vreciach (napr. vrecia na zemiaky). Nevhodné sú igelitové tašky, nakoľko šípky sa v nich zaparujú, plesnivejú a strácajú na svojej kvalite a už nie sú použiteľné pre ďalšie spracovanie. Žiadúce je ich z času načas premiešať. Zber prebieha do prvých mrazov, vtedy už šípky výrazne zmäknú a z našej strany už nie je možné ďalšie spracovanie.
Remeslo má zlaté dno – Čaro ornamentu
V rámci regionálnej výchovy, dňa 7. 10. 2019, sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili remeselníckeho týždňa v Národopisnom múzeu v Smižanoch. Na podujatí s názvom Remeslo má zlaté dno žiaci absolvovali súťažno-zábavný program spojený s tvorivou dielňou zameraný na tradičnú slovenskú ornamentálnu tvorbu, ktorá je aj v súčasnosti stále aktuálna a obľúbená.
Za pamiatkami svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO
Dňa 12. 10. 2017 sa členovia turistického krúžku zúčastnili turisticko-poznávacej vychádzky. Žiaci absolvovali pešiu turistiku do archeologickej lokality a národnej prírodnej rezervácie Dreveník, ktorá je zaradená medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Navštívili barokovo-klasicistický kaštieľ v Hodkovciach, v ktorom sa dozvedeli o histórii rodu Csákyovcov a na záver si prezreli ďalšiu kultúrnu pamiatku zo zoznamu svetového dedičstva UNESCO, neskororománsku stavbu z 13. storočia, Kostol sv. Ducha v Žehre.
Zdravá škola
Aj tento rok sme pre žiakov našej školy pripravili deň zdravej výživy. Dňa 16.10.2019 mali žiaci možnosť overiť si svoje vedomosti z oblasti zdravého životného štýlu v rôznych zábavných úlohách. Ako odmenu za to, že zvládli aj náročné úlohy, mohli ochutnať šaláty v školskej jedálni. Šaláty pripravili pani kuchárky, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Veľmi nám chutilo a tešíme sa na zdravú hostinu budúci školský rok.
Spišská knižnica a DDI
Dňa 15.10. 2019 žiaci tretieho ročníka navštívili Spišskú knižnicu a Detské dopravné ihrisko v Spišskej Novej Vsi. Pani knihovníčka žiakom predstavila nové a zaujímavé knihy o zvieratkách, školákoch a strašidlách. Niektoré z nich si žiaci hneď aj vypožičali. Na dopravnom ihrisku si prakticky vyskúšali dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a poznávanie dopravných značiek.
Babie leto
Krásne jesenné babie leto žiaci krúžku „Z každého rožka troška“ využili naplno. Dňa 17.10. vzali hrable, dobrú náladu a pustili sa do jesenného šantenia a tvorenia. Skákali do kopy lístia, tvorili listové húsenice, obrazy a na záver prišiel listový dážď. Bolo veselo.
Šarkaniáda
Dňa 8.10.2019 sa opäť stretli prváci s deťmi materskej školy pri spoločnej akcii s názvom „Šarkaniáda.“ Prváci si priniesli šarkanov rôznej farby, veľkosti aj šírky. Predstavili svojich šarkanov kamarátom z materskej škly a spoločne sa pustili do „lietania“. Počasie nám prialo, vietor fúkal a tak sa nám darilo. Vyzeralo to, ako keby sme boli na pretekoch. Dobre sme sa zabavili, pobehali, potešili. Tešíme sa na stretnutie s kamarátmi u nás v prvej triede.
Exkurzia do Gánoviec a Spišskej Soboty
Dňa 17. októbra 2019 absolvovali žiaci 5. a 6. ročníka exkurziu do Gánoviec, kde sa zoznámili s archeologickou lokalitou Gánovce – Hrádok. Lokalita predstavovala sídlisko pračloveka z mladšej doby kamennej, kde bol okrem nástrojov a kostí zvierat v roku 1926 nájdený aj odliatok lebky mozgovne neandertálskeho človeka. Okrem travertínovej kopy žiaci navštívili aj prírodné pramene, travertínové výtvory, ktoré vytvorila voda a naďalej formuje. Následne sa žiaci presunuli do Spišskej Soboty, kde absolvovali prehliadku mestskej pamiatkovej rezervácie a navštívili expozíciu Podtatranského múzea. Poznávanie historických prameňov ukončili návštevou Štátneho archívu so sídlom v Spišskej Sobote, kde si vypočuli odborný výklad archivárky, prezreli si najstaršie listiny mesta Poprad – Spišská Sobota a nakukli tiež do depozitárov archívu.
Hľadanie jesenných pokladov
Jeden krásny slnečný deň babieho leta si deti zo školského klubu zahrali jednoduchú jesennú aktivitu. Rozdelili sa do päťčlenných skupiniek a ich úlohou bolo v areáli školského dvora hľadať jesenné plody - poklady. Medzi deťmi bola pekná tímová spolupráca, vzájomná súdržnosť a zdravá túžba po výhre. Každé družstvo si vymyslelo svoj súťažný radostný pokrik, dohodli sa, kto pôjde na akú stranu, aby čo najrýchlejšie našli všetky jesenné poklady a mohli byť prví. Deti boli veľmi šikovné a podarilo sa im všetko nájsť podľa určených indícii. Samozrejme len jedno družstvo mohlo byť prvé, ale odmenení sladkou odmenou boli všetci.
Záložka do knihy spája: List za listom – baví ma čítať.
Každý učiteľ sa snaží už od prvého kontaktu s knihou u dieťaťa vzbudiť záujem o čítanie. Využíva na to rôzne súťaže , aktivity a projekty. Aj naša škola sa už niekoľko rokov zapája do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája . Tento rok sa tento projekt nazýva List za listom - baví ma čítať. Naši žiaci na hodinách výtvarnej výchovy spojili príjemné s užitočným a svoje hlboké dojmy z prečítaného vložili na úzky pásik papiera. Tak ľubovoľnou technikou pod vedením vyučujúcich výtvarnej výchovy Mgr. Tamary Tomaškovej, Mgr. Evy Repaskej a Mgr. Magdalény Neupauerovej vzniklo mnoho pestrofarebných záložiek s abecedou, s lietajúcim kobercom, s hradom, kde prebýval trojhlavý drak, s indickou princeznou, s pestrofarebnými kvetmi tropických pralesov, či s jednorožcom. V 10. ročníku česko – slovenského projektu sme nadviazali kontakt s českou , konkrétne moravskou školou v Dolanech u Olomouce. Vytvorili sme nástenku so zaujímavosťami a históriou tejto moravskej obce. Veríme, že so záložkami od našej partnerskej školy prídu aj adresy, a naši žiaci si tam nájdu budúcich kamarátov s ktorými si budú môcť písať a vymieňať si cenné poznatky zo života detí, i dospelých tejto vzdialenej krajiny, ktorá je nášmu srdcu stále blízka.
Posedenie so seniormi
V októbri sa už celé desaťročia, častejšie ako inokedy, skloňujú slová staroba, starnutie, seniori, starká či starký. Počas Mesiaca úcty k starším predstavitelia našej obce organizujú pravidelné stretnutie seniorov , ktoré sa tento rok uskutočnilo v nedeľu 27.10.2019 v reštaurácii Leone. Naši žiaci pod vedením učiteľov si pre svojich starkých a starké pripravili krátky program, ktorým spestrili úvod tohto milého podujatia. Úvod patril žiakovi 9. ročníka , Adamovi Fedorovi a jeho hre na klavíri. Básne pre starkých statočne predniesli žiačky 2. ročníka Miriam Chovancová a Elka Šteinerová pod vedením Mgr. Evy Repaskej . Tretiačky Kristína Mlynárová a Emília Oravcová venovali svojim starým rodičom kytičku uvitú z ľudových pesničiek v doprovode harmoniky . Úvahu nad životom starkých predniesla Adriana Staroňová , žiačka 8. triedy . Záver patril dievčatám 8. a 9. ročníka a Ing. Denise Mlynárovej, ktoré svojím spevom a tancom, vyčarili nielen úsmev na tvárach svojich starkých , ale veríme, že im dodali veľa síl a radosti do nasledujúcich dní.
Beseda s bývalým žiakom našej školy o AMERIKE
V mesiaci október našu školu navštívil náš bývalý žiak Matej Dzurilla, ktorý je študentom v maturitnom ročníku na gymnáziu v Spišskej Novej Vsi. Matej sa vrátil z ročného pobytu v Oregone v Amerike. Prijal naše pozvanie na vyučovacie hodiny anglického jazyka v 6., 8. a 9. ročníku, aby nám porozprával o tejto ďalekej krajine, o jej možnostiach, ako si zlepšiť angličtinu, naučiť sa samostatnosti, spoznať nových ľudí, nájsť si priateľov, ako sa učil v americkej škole, ako precestoval a spoznal novú krajinu, ako si zarobil nejaké peniažky a ako vás takáto skúsenosť môže posunúť vpred. Nakoľko Matej rozprával so žiakmi nielen po slovensky, ale aj po anglicky, tak si žiaci mali možnosť vypočuť aj americkú angličtinu. Žiakov Matejove rozprávanie veľmi zaujalo, páčili sa im aj fotky, ktoré si priniesol. Svoje rozprávanie zakončil slovami: ,,Choďte, spoznávajte, učte sa a potom všetky vaše znalosti a skúsenosti prineste domov a zúročte ich." Ďakujeme veľmi pekne Matejovi za jeho čas, za to, že sa s nami prišiel podeliť o svoje skúsenosti, zážitky a želáme mu veľa úspechov v osobnom aj študijnom živote.
Po stopách SNP
Pri príležitosti 75. výročia SNP sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie v Banskej Bystrici a okolí. Po stopách SNP sme sa vybrali do Múzea SNP, kde sme navštívili skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko-slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik. V útrobách dopravného a bombardovacieho lietadlami typu Li-2 sme si vypočuli krátky výklad o jeho technických údajoch a histórii (poskytovalo leteckú pomoc SNP).
Viac o obetiach 2. svetovej vojny a SNP sme sa dozvedeli v pamätníku Nemecká. Tá sa do slovenských dejín výrazne zapísala v januárových dňoch 1945, kedy sa vápenná pec, situovaná na rozhraní chotárov obcí Ráztoka a Nemecká, stala nemým svedkom tragických udalostí. Vraždenie v Nemeckej, v bývalej vápenke, prebiehalo od 4. do 11. januára 1945 a po strele do tyla skončilo v plameňoch vápennej pece do 900 osôb. Kofroňovu vápenku určili Nemci za miesto hromadných popráv priamych účastníkov SNP, ich rodinných príslušníkov, sympatizantov povstania a rasovo prenasledovaných osôb. Vápenka sa ukázala z hľadiska bezpečného zahladzovania stôp ako najschodnejšia cesta. Zároveň dúfali, že sa nikto nikdy nič nedozvie, lebo popol obetí a časti telesných pozostatkov zahladili vody rieky Hron.
Trocha pozitívnejšie sme sa naladili v jednej z pamiatok zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO – v drevenom artikulárnom kostolíku v Hronseku, kde sa ženil aj Andrej Sládkovič. Tento evanielický kostol bol postavený podľa prísnych nariadení Šopronského snemu, teda na vopred vyhradenom pozemku mimo obec, z dreva, bez veže a dokončený bol počas jedného roka.
Základný a zdokonaľovací plavecký výcvik
V dňoch 05. – 12.11. 2019 sme pre žiakov 4. ročníka zorganizovali základný plavecký výcvik a pre žiakov 6. ročníka zdokonaľovací plavecký výcvik na krytej plavárni v Spišskej Novej Vsi. Zúčastnilo sa ho 22 žiakov. Plavecký výcvik prebiehal pod vedením dvoch certifikovaných trénerov plávania zo športového klubu Iglovia, s ktorými máme už viacročnú spoluprácu. Tak, ako v minulom roku, i tento rok žiaci absolvovali plavecký výcvik s nadšením a radosťou. Tréneri chválili ich snahu a konečný výsledok bol zrejmý v posledný deň plaveckého výcviku, keď sme videli, že voda nie je pre nich strašiakom, ale užívajú si ju plnými dúškami. Každá skupina predviedla pod vedením svojho trénera všetko, čo sa naučila, v čom sa zdokonalila a každý si hrdo niesol domov diplom o absolvovaní výcviku a zároveň medailu, ktorú im venovali inštruktori plávania..
Organizovaním plaveckých výcvikov sa nám darí v plnej miere podporovať a pozitívne rozvíjať športovú činnosť na našej škole.
Návšteva Spišskej knižnice a múzea
Žiaci 2. ročníka sa v novembri zúčastnili svojej prvej návštevy Spišskej knižnice. Naučili sa, ako sa majú v knižnici správať, aké pravidlá vypožičiavania kníh v knižnici platia. Po prvýkrát si mohli knihu aj skutočne vypožičať domov. Všetci sa tešia na ďalšie pravidelné návštevy knižnice či už s rodičmi alebo s pani učiteľkou. V tento výnimočný deň zároveň navštívili aj múzeum, kde si pozreli expozíciu s názvom " Zvieratká a ich mláďatká".
Vyšetrenie v oblasti profesijnej orientácie a kariérneho poradenstva
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi nám dňa 11.11.2019 sprostredkovalo pre žiakov 9. ročníka vyšetrenie v oblasti profesijnej orientácie a kariérneho poradenstva. Cieľovou skupinou boli žiaci, ktorí sú profesijne nevyhranení, váhajú nad viacerými alternatívami ďalšieho štúdia, prípadne by si radi overili vhodnosť svojej voľby. Súčasťou poradenstva sú psychodiagnostické testy a pohovor, ktorý sa uskutoční po vyhodnotení testov 9.12.2019. Cieľom je identifikovať profil individuálnych schopností žiaka, jeho predpoklady a zručnosti pre určitú profesijnú oblasť. Na základe toho sa žiakovi v individuálnom pohovore a prípadnej konzultácii s rodičom odporučí voľba vhodnej oblasti štúdia, prípadne okruhov profesií.
Exkurzia – medzinárodná interaktívna výstava Aha, krásna matematika v Prešove
Dňa 15.11.2019 žiaci siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka spolu s vyučujúcimi navštívili
medzinárodnú výstavu s názvom Aha, krásna matematika v Prešove.
Výstava je z vedeckého centra Hevelianum v meste Gdaňsk, Poľska a Triérskej Univerzity z Nemecka. Ponúkla nám neuveriteľnú cestu do sveta logických hádaniek a skladačiek. Koncept výstavy bol unikátny, nenašli sa tam žiadne exponáty za sklom. Práve naopak, cieľom bolo, aby sa každý žiak s exponátom pohral a zažil tak jedinečnú skúsenosť, ktorá prispeje ku kvalitnej spomienke. Súčasťou výstavy je otvorený priestor na originálne tvorenie a vynaliezanie, vybavený množstvom rôznorodých materiálov, kde si mohol každý precvičiť vlastnú kreativitu a konštruktérske schopnosti.
Žiakom sa účasť na výstave veľmi páčila.
Príbeh hudby 2 – O nesmrteľnosti
Niektoré skladby a ich skladatelia sa stali pre publikum obľúbené a iné nie. V čom spočíva tajomstvo dobrej hudby? Na tieto otázky nám odpovedal veľký interaktívny vzdelávací koncert Bratislavského chlapčenského zboru pre mladých ľudí - Príbeh hudby - O nesmrteľnosti. V pútavom programe plnom zaujímavých informácií zazneli ukážky zo skladieb W. A. Mozarta, L. van Beethovena, S. Rachmaninova, E. H. Griega. Na koncerte zaznela svetová premiéra orchestrálnej verzie častí zo suity JA RA LAJ slovenskej skladateľky Sylvie Bodorovej. Účinkoval Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, Rómsky folklórny súbor Romano Jilo, klavirista Maroš Klátik a dirigent a moderátor koncertu Gabriel Rovňák ml. Počas koncertu sa vystriedalo niekoľko dirigentov, moderátorov a samozrejme veľa chalanov, ktorí sú členmi Bratislavského chlapčenského zboru, a ktorí dnes chcú byť najlepšími spevákmi na svete . Darí sa im to skvele. Vypočuli si ich už v Amerike, Japonsku, na Taiwane, v Rusku i v mnohých mestách Európy. Všetkých nás pri počúvaní koncertu Slovenského rozhlasu v piatok, 22. novembra 2019 presvedčili o tom, že hudba je jedna z najlepších vecí na svete.
Učíme sa ručné práce
V rámci zážitkového vyučovania dňa 21.11.2019 žiaci 6. ročníka pozvali na hodinu regionálnej výchovy dve členky ženskej organizácie Únie žien Slovenska v Harichovciach, aby im porozprávali, akým ručným prácam sa na svojich stretnutiach, v tzv. babinci, venujú a pestujú od svojej mladosti. Pani Dolanská a pani Andrtová so sebou priniesli bohatú ukážku ručných prác, od výšiviek, háčkovaných figúrok, patchworkových tašiek a obrúskov po látkové hračky a kvety. Šiestaci sa naučili základy háčkovania a niektorí si stihli uháčkovať aj svoj prvý náramok. Návštevu sme na oplátku pohostili tradičnými spišskými špecialitami.
Dobrodružstvá Ralfa, ktorý búra internet
Deň 20. november 2019 bol pre našich piatakov náročný. Zúčastnili sa svojho prvého oficiálneho Celoslovenského testovania žiakov 5. ročníka z matematiky a slovenského jazyka a literatúry. Aby žiaci z 2. stupňa svojich mladších spolužiakov pri testovaní nerušili, presunuli sa do kinosály Pokrok, kde si pozreli animovanú komédiu s názvom Ralf búra internet. Dobrodružstvo o nezmapovanom, rozsiahlom a vzrušujúcom svete internetu so sebou okrem napätia a veselých zážitkov z detských počítačových hier prinieslo poslanie o nepodmienenom a nezištnom priateľstve hlavných hrdinov Ralfa a jeho malej kamarátky Venellopy.
Zdravotná príprava žiakov
Zdravotná príprava žiakov je dôležitou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu v našej škole. Dňa 25.11.2019 sme pozvali do školy študentov SZŠ z Levoče v sprievode svojich učiteliek a tí predviedli našim žiakom, ako poskytnúť prvú pomoc v rôznych život ohrozujúcich situáciách. Pripravili stanovištia pre žiakov 1. a 2. stupňa. Žiaci sa postupne na stanovištiach striedali a mali možnosť prakticky si vyskúšať poskytovanie prvej pomoci pri ošetrení zranenia, pri dusení, pri resuscitácii, pri krvácaní a pri transporte postihnutého. Zdravotníci tiež učili žiakov správnemu držaniu tela, ako správne sedieť a stáť. Starším žiakom navyše merali krvný tlak, hladinu cukru, určovali krvné skupiny a oboznámili ich s príznakmi epilepsie a prvou pomocou pri záchvate. Dúfajme, že získané vedomosti a praktické skúsenosti budú žiakom prospešné v ich ďalšom živote.
Exkurzia do LEGOLANDU
20.11.2019 sa žiaci I. stupňa zúčastnili výstavy výrobkov zhotovených z lega, inštalovanej v priestoroch nákupného centra Madaras. Následne mali žiaci možnosť vyskúšať si svoju zručnosť a sami vytvárali z lega rôzne stavby a výrobky. Tí najšikovnejší boli odmenení diplomom.
Kultúrne podujatie Sv. Mikuláša
Dňa 05.12.2019 sa v kultúrnom dome v našej obci uskutočnil kultúrny program pri príležitosti svätého Mikuláša. Na tento deň si deti základnej a materskej školy spolu so svojimi pani učiteľkami, pripravili zaujímavý kultúrny program. Tak ako každý rok sa na ňom zúčastnilo aj mnoho obyvateľov našej obce. Každé dieťa, ktoré prišlo Mikuláša pozdraviť si odnieslo aj sladkú odmenu. Po skončení kultúrneho programu bol pred obecným úradom pripravený vianočný punč a benefičné trhy, kde si mohli občania zakúpiť vianočné výrobky vytvorené žiakmi základnej školy.
Mikuláš v škole
Dňa 06.12.2019 do našej školy zavítal Mikuláš v sprievode krásnych anjelov, čerta a žiakov zo SPgŠ z Levoče, ktorí si pre žiakov prvého stupňa pripravili krátke divadielko. Táto vzácna návšteva ale neprišla naprázdno. Doniesli so sebou balíček sladkostí pre každého žiaka. Sladkosti pre všetky deti uhradili rodičia. Deti Mikulášovi krásne zaspievali. Nálada bola výborná. Nakoniec nasledovalo spoločné fotenie detí. Táto návšteva sa deťom veľmi páčila a tešia sa na návštevu Mikuláša v ďalšom školskom roku.Návšteva Múzea Spiša
13. decembra 2019 sme so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka navštívili Múzeum Spiša. Žiaci mali možnosť rozšíriť si svoje poznatky z dejepisu zaujímavou formou. Prezreli sme si dve práve prebiehajúce výstavy. Jedna výstava je venovaná významnému slovenskému a československému vedcovi a politikovi M. R . Štefánikovi - pod názvom "100 rokov bez Štefánika". Formou fotografií, obrazov, kníh a rôznych iných predmetov výstava približuje krátky, no pohnutý Štefánikov život. Venuje sa Štefánikovej tvorivej vedeckej práci, jeho národnému a demokratickému presvedčeniu a osloboditeľskému poslaniu. Jeho rodina mala dlhé desaťročia úzku spojitosť s našim mestom a regiónom. V Spišskej Novej Vsi prežila posledné roky svojho života aj Štefánikova matka.
Druhá výstava pod názvom - "Jak to bulo v Novejši" sa venuje dianiu v Spišskej Novej Vsi počas Nežnej revolúcie. Žiaci mali možnosť vypočuť si odbornú prednášku a zhliadnuť unikátne, doteraz nezverejnené fotografie Spišskej Novej Vsi v rušných novembrových a decembrových dňoch roka 1989.
Správna voľba povolania
Výber strednej školy je prvým vážnym rozhodnutím mladých ľudí, ktoré môže zásadným spôsobom ovplyvniť ich budúcu pracovnú kariéru. Burzu stredných škôl na pôde Gymnázia na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi navštívili dňa 27. októbra aj naši deviataci. V rámci burzy bol žiakom poskytnutý priestor na prezentáciu študijných a učebných odborov stredných škôl okresu Spišská Nová Ves, SOŠ veterinárnej v Košiciach a SOŠ Majstra Pavla v Levoči.
Zvyky na Luciu
Ľudové tradície v predvianočnom období malo kedysi viacero podôb. So sviatkom svätej Lucie je spojených množstvo zvyklostí a obradov. Niektoré sa zachovali a dodržiavajú sa dodnes. Aj na našej škole sme si 13.12. sviatok sv. Lucie pripomenuli. Dievčatá z 8. a 9. ročníka symbolicky vymetali kúty v triedach a takto symbolicky husacím pierkom vymetali všetko zlo, nesváry a choroby.
Vianočné koledovanie
Už tradične sa žiaci našej školy vybrali dňa 17.12. 2019 koledovať. Krásnymi vianočnými piesňami a vinšmi nám všetkým navodili vianočnú atmosféru. Zavítali do materskej školy, navštívili obecný úrad a obchody v našej obci. Okrem dobrej nálady a sviatočnej atmosféry rozdávali aj vianočné pozdravy vyrobené žiakmi školy.
Chémia trochu inak
Zaujímavú hodinu chémie zažili pred vianočnými sviatkami naši ôsmaci. Poslednú hodinu v kalendárnom roku prežili trochu inak. Zážitkové učenie je jedna z najúčinnejších foriem učenia sa. Namiesto nudných poučiek sa venovali zaujímavým pokusom - výrobe slonej pasty, plameňovým skúškam sodíka, reakcii sodíka s vodou. Podľa slov žiakov takéto hodiny by mali byť stále.
Vianočný čas v ŠKD
Vianoce sú čas radosti, pokoja a lásky. A takúto predvianočnú atmosféru sme prežívali už od polovice novembra, keď sme pomaly začali vyrábať rôzne výrobky na Vianočný trh a Vianočnú burzu. Bolo toho naozaj dosť od vianočných pozdravov, cez vianočné ozdoby rôzneho druhu. Tento čas sme si spríjemnili aj pozeraním vianočných rozprávok, počúvaním piesní a kolied. Naším hitom mesiaca bola pieseň ,,Nech už nasneží,, od Mira Jaroša a čakali sme, kedy skutočne nasneží prvý sneh. Dočkali sme sa. Radosť zo snehu bola naozaj veľká a deti sa ho nemohli ,,nabažiť“. Zapojili sme sa aj do ďalšieho ročníka projektu Vianočnej pošty. Naše pozdravy, ktoré sme písali s láskou, putovali až do Nitry do Zariadenia sociálnych služieb Borinka. Veríme, že seniorov potešili aj naše vyrobené ozdôbky na stromček, ktoré sme im poslali v balíčku spolu s vianočnými pozdravmi. A na záver novoročný vinš aj od nás vychovávateliek z ŠKD J
Čo Vám zapriať ľudia milí, aby ste si šťastne žili,
v kruhu svojich rodiniek, veľa šťastných hodiniek.
Rodičia a deti spolu, v novom roku žiadnu smolu.
Nech slniečko krásne svieti, pre rodičov a šťastné deti.
Zdravie, láska, úspech, šťastie, nech Vám cez rok iba rastie.Radostné Vianoce a šťastný Nový rok 2020
Štedrá krabička
Tento rok sme sa po prvýkrát zapojili do charitatívnej zbierky s názvom ,,Štedrá krabička". Ďakujeme všetkým rodinám, ktoré sa zapojili a podporili dobrú vec tým, že preukázali veľkosť svojich sŕdc a spomenuli si na starých a opustených ľudí v Spišskej Kapitule. Vyzbierali sme 35 krabičiek. V stredu 18.12.2019 sme spoločne krabičky odviezli na Spišskú kapitulu. Spolu s krabičkami sme do Spišskej Kapituly priviezli aj radosť, potešenie, lásku v podobe kolied, piesní a vinšov našich žiakov. My všetci, ktorí sme tam v mene všetkých žiakov a pedagógov našej školy boli, sme tú radosť a vďačnosť v očiach a tvárach starkých videli. Ešte raz všetkým, ktorí sa zapojili, úprimne ĎAKUJEME.
Projekt- Svetobežníci
Dňa 19.12.2019 sa na našej škole realizoval projekt s názvom „Svetobežníci“. Žiaci 9. ročníka si do svojej triedy pozvali 4 hostí a to: Veroniku Rerkovú, Simonu Forgáčovú, Michaelu Hlipalovú a Daniela Mecka.
Hostia prezentovali krajiny, ktoré precestovali. Rozprávali žiakom o kultúre, jedle a zážitkoch, ktoré prežili. Sme im vďační za ich čas a prejeme im veľa šťastných krokov.
Korčuľovanie na hodinách TŠV
Aj túto zimu sa žiaci našej školy počas hodín telesnej a športovej výchovy vyšantili na ľadovej ploche miestneho obecného klziska. Rozvíjali si korčuliarske zručnosti a plnými dúškami si užívali aspoň tento kúsok zimnej nádielky. Tešíme sa na ďalšiu vydarenú korčuliarsku sezónu.
Lyžiarsky výcvik 2019/2020
V mesiaci január sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku s dennou dochádzkou v lyžiarskom stredisku Kubašok v Spišskom Bystrom. Priamo v stredisku mali k dispozícií požičovňu lyží, kde si mohli celý lyžiarsky výstroj vypožičať. Výcviku sa zúčastnilo 10 žiakov a z toho sedmi žiaci boli nelyžiari. Žiaci sa rozdelili do dvoch družstiev a boli im pridelení inštruktori. V posledný deň všetci predviedli, ako perfektne zvládli techniku zjazdového lyžovania. Žiakom sa lyžovanie páčilo a zažili množstvo krásnych a nezabudnuteľných zážitkov.
Cyklus zážitkových besied
Dňa 24. a 29. januára 2020 absolvovali žiaci II. stupňa cyklus zážitkových besied, ktoré na našej škole realizovala pracovníčka z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi. Žiaci 5. ročníka absolvovali besedu na tému Ako sa racionálne učiť. Pri príležitosti Európskeho dňa ochrany osobných údajov vyhlásený Radou Európy, ktorý pripadol na 28. januára, sa žiaci 6. ročníka venovali problematike kyberšikanovania. Žiaci 7. ročníka absolvovali besedu na tému Šikanovanie, žiaci 8. ročníka diskutovali na tému Postoje k drogám a žiaci 9. ročníka besedovali na tému Vzťahy medzi tínedžermi.
Zážitková hodina v Spišskej knižnici
Dňa 30. januára 2020 sa žiaci 6. ročníka v rámci vyučovacej hodiny literatúry vybrali do Spišskej regionálnej knižnice v Spišskej Novej Vsi, v ktorej vymenili školské lavice za príjemné knižničné prostredie a absolvovali stretnutie s pani knihovníčkou, ktorá žiakom porozprávala zaujímavosti z gréckej mytológie a historky o bohoch z Olympu. Žiaci mali možnosť prečítať si pútavé príbehy a prelistovať si v rôznych knihách o bájach nielen z gréckeho bájoslovia.
75. výročie oslobodenia obce Harichovce
Spomienkové stretnutie pri príležitosti 75. výročia oslobodenia našej obce sa uskutočnilo pri pamätnej tabuli nachádzajúcej sa na budove obecného úradu práve v pamätný deň 27. januára 2020.Tu sme si spoločne s občanmi a pracovníkmi obecného úradu uctili pamiatku a spomienku na všetkých tých, ktorí položili životy a obetovali sa za našu slobodu.
Po položení venca k pamätníku sa zúčastneným prihovoril zastupujúci starosta Ing. Ľubomír Belej. Pripomenul, že veľa ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili útrapy vojny, už nie sú medzi nami a v poslednej dobe mnohí začínajú prekrúcať dejiny. Niekedy účelovo, niekedy manipulatívne len kvôli tomu, aby sa vykreslil obraz tých, ktorí participovali na oslobodení. Vo svojom príhovore zdôraznil potrebu neustáleho pôsobenia na žiakov a mladých ľudí, aby si svoje názory na túto ťažkú dobu vytvárali na základe podložených historických faktov už štúdiom dejepisu na základnej škole.
Karneval
Aké by to boli fašiangy bez zábavy a karnevalu? Veď práve karneval je jedným z typických fašiangových znakov. Tak ako po iné roky aj v tomto, sme sa naň tešili a pripravovali. 31.1.2020 po zhodnotení práce našich žiakov za 1. polrok, to začalo. Škola sa premenila na jedno veľké rozprávkové kráľovstvo, v ktorom nechýbal Mimoň, Superman, čarodejnica, šašo, Indiánka, kozmonaut, Elsa a Anna, dedko, babka, bábätko, snehuliak, pirát a mnoho iných nápaditých postáv. Nechýbala rezká hudba a zábava bola v plnom prúde. Masky tancovali, súťažili a boli ocenené cenami v zlatom, striebornom a bronzovom pásme. A pretože naši rodičia pripravili aj osobitné ceny za naj masku v každej triede, všetci žiaci boli maximálne spokojní. Po súťažení a tancovaní sme si spoločne pochutili na šiškách v školskej jedálni. Všetko má svoj začiatok a koniec. Po dobrej zábave sa karneval skončil a žiaci sa už tešia na ten ďalší v školskom roku 2020/2021.
Svetový deň Downovho syndrómu- Ponožková výzva
21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Aj v tejto ťažkej dobe môžeme prejaviť svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom a to obutím si ponožiek rôznych farieb. Že sa to teraz nedá? Ale dá. Žiaci 2. a 3. ročníka sa tento rok do tejto výzvy zapojili online a tak dali najavo, že inakosť je vlastne pestrosť. Hlavne pestrosť života. Pestrosť a jedinečnosť jednotlivcov, unikátnych osobností.
Workshop
V posledný februárový deň 28.2.2020, tesne pred jarnými prázdninami, prežili žiaci 8. a 9. ročníka zaujímavý deň. Lektori občianskeho združenia Post Bellum SK im v rámci pilotného programu EPO pod názvom Rozhodovanie, otvorili tému nútenej migrácie, antisemitizmu a xenofóbie počas druhej svetovej vojny, ktorej 75. výročie ukončenia si v tomto roku pripomíname.
Účastníci prežili postupnú premenu spoločenskej atmosféry v období tridsiatych rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop zároveň priblížil, ako sa vplyvom politických podmienok menil život mladého dievčaťa Evy. Eva bola mladá Židovka. Jej život ovplyvnilo obdobie, kedy sa s mnohými ďalšími ľuďmi necítila bezpečne vo svojej vlasti. Eva bola prinútená postaviť sa zoči voči zásadnému životnému rozhodnutiu a opustiť svoj domov. Workshop v dobových reáliách demonštroval princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, ale i vzostup antisemitizmu, neznášanlivosti a xenofóbie v spoločnosti. Zároveň predstavoval tému migrácie z pohľadu jednotlivca zasiahnutého veľkými dejinami. Cez skutočný príbeh, prostredníctvom štruktúrovanej drámy a hrania rolí priblížil dilemy, ktorým ľudia v tom čase čelili.
V poslednej časti workshopu lektori viedli so žiakmi diskusiu. Žiaci sa mali vyjadrovať
o zážitkoch z workshopu, osobnom prínose , ale i uvažovať o nedávnej histórii Slovenska a
veľmi konštruktívne prepájať nedávne časy so súčasnosťou.
Projekt kombinoval moderné metódy výučby dejín 20. storočia (metóda orálnej histórie
a zážitkové vyučovanie, využívajúce simuláciu a hranie rolí) s osobnostnou sociálnou
a emocionálnou výchovou, zameranou najmä na pozíciu jednotlivca, prácu v skupine
a potrebe brániť sa bezpráviu. Workshop bol inšpirovaný rozprávaním príbehov pamätníkov.
Naši najstarší žiaci tak mali možnosť pochopiť historické súvislosti prostredníctvom neformálneho vzdelávania, zoznámiť sa atraktívnou a interaktívnou formou s historickými reáliami a ľudskoprávnou problematikou. Pomocou vciťovania sa do motivácií a emócií postáv rozvíjali svoju sociálnu a emočnú inteligenciu . Budovali u seba toleranciu a porozumenie a tiež komunikačné a argumentačné zručnosti a schopnosť kriticky myslieť.
Didaktické hry a účelové cvičenie v prírode
Dňa 26. 6. 2020 sa žiaci vybrali vykonať didaktické hry a účelové cvičenie do prírody. Prvú vyučovaciu hodinu pracovali žiaci v triedach, kde si zopakovali teoretické vedomosti z dopravnej výchovy, civilnej obrany, topografie, ochrany životného prostredia a prvej pomoci. Následne opustili organizovane triedy a školský areál. Žiaci prvého stupňa sa vydali na ihrisko Športové klubu, kde sa spoločne zahrali a absolvovali športové aktivity. Žiaci druhého stupňa absolvovali túru ku Kadlubku, kde si oddýchli, zašportovali a načerpali energiu.
Slávnostné ukončenie školského roka
Slávnostné ukončenie školského roka 2019/2020 sa uskutočnilo v utorok, 30. júna 2020 o 8.00 hod v budove základnej školy. Žiaci si spoločne so svojimi triednymi učiteľkami vo svojich triedach prostredníctvom školského rozhlasu vypočuli príhovor riaditeľky školy a celkové zhodnotenie školského roka. Po slávnostnom príhovore triedni učitelia vo svojich triedach zhodnotili výsledky ich celoročnej práce a odovzdali im vysvedčenia.
Gesto pre mesto s Raiffeisen BANK
V sobotu 1. 8. 2020 okrem krásneho, prázdninového a k tomu ešte slnečného dňa , nás potešila správa od Raiffeisen BANK, že projekt „ ZOO kútiky v našej škole “ do ktorého sa zapojili učiteľky Mgr. Rentková a Mgr. Tomašková, postúpil do verejného hlasovania.
Žijeme na vidieku, obklopení krásnou prírodou. Veľa školských detí prírodu a všetko, čo s ňou súvisí, miluje. A preto sa obraciame na Vás milí rodičia a priatelia školy o podporu a Vaše zahlasovanie za tento náš projekt.
Už vopred Vám ďakujeme za prenesenie kúska prírody do našich tried, školy a školského dvora a za možnosť pre našich mladších a starších žiakov, tráviť prestávky a poobedňajší voľný čas zmysluplne, starostlivosťou o zvieratká.
https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/spisska-nova-ves/10725