Aktivity školy
2018/2019
Slávnostný začiatok školského roka
Slávnostné zahájenie nového školského roka 2018/2019 sa uskutočnilo v pondelok, 3. septembra 2018 v budove základnej školy. O 8.00 hod bola v kostole svätá omša za úspešný školský rok a všetkých školákov. O 9.00 hod začala školská slávnosť za prítomnosti hostí. Po slávnosti si triedni učitelia odviedli žiakov do svojich tried.
Hodina fyziky
Dňa 6.9.2018 sme so žiakmi deviateho ročníka na hodine fyziky navštívili pána Rastislava Fabinyho, ktorý nám predstavil svoj vozový park. Predviedol nám historické predvojnové vozidlo AUSTIN SIX salón, r.v. 1931 a motocykel RUDGERAPID 250 OHV, r. v. 1938. Vozidlo AUSTIN je v pôvodnom stave a žiaci mali možnosť vidieť originálny funkčný motor a karosériu. Ďakujeme pánovi Fabinymu za zaujímavú ukážku spojenú s odborným výkladom.
Didaktické hry a účelové cvičenie v prírode
Dňa 13. 9. 2018 sa žiaci vybrali vykonať didaktické hry a účelové cvičenie do prírody. Prvú vyučovaciu hodinu pracovali žiaci v triedach, kde si zopakovali teoretické vedomosti z dopravnej výchovy, civilnej obrany, topografie, ochrany životného prostredia a prvej pomoci. Spoločne si nacvičili hromadnú evakuáciu v prípade požiaru a následne opustili organizovane triedy a školský areál. Žiaci prvého stupňa sa vydali na vychádzku na Výhon smerom ku Krampišu a žiaci druhého stupňa absolvovali túru k letohrádku Sans Souci, kde si oddýchli, zašportovali a načerpali energiu.
Spiš v dramatických udalostiach 20. storočia
Dňa 19. 9. 2018 žiaci 9. ročníka v rámci hodiny dejepisu navštívili Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, kde pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky absolvovali prednášku na tému k dejinným udalostiam v roku 1918 a prehĺbili si vedomosti o podmienkach vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a následnej reakcie ľudí na rozpad Rakúsko-Uhorska nielen vo svete, ale najmä na Spiši. Počas prehliadky si pozreli výstavu venovanú 100. výročiu ČSR, 50. výročiu okupácie ČSSR, kde mali možnosť vidieť archívne záznamy a jedinečné zbierkové predmety, ako napríklad Martinská deklarácia a originálny oblek Alexandra Dubčeka. Výstava bola doplnená aj o archívne tlačoviny vystavené pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.
Anglická knižnica
Do pozornosti chceme dať našu práve rozšírenú knižnicu anglického jazyka, kde žiaci I. aj II. stupňa majú možnosť vypožičať si dané tituly u pani učiteľky anglického jazyka Mgr. Petry Rentkovej. V súčasnosti knižný fond anglickej knižnice obsahuje okolo 35 titulov anglickej prózy a niekoľko časopisov (Hello, Friends). Knihy sú určené pre rozvoj čítania v angličtine a upravené pre rôzne pokročilosti. Knižnica zahŕňa tituly, ako napríklad The Shoemaker, The Lazy Grasshopers, The Last of the Mohicans, The Promise, Princess Diana, Gulliver ´s travels, The Black Tulip, Jana Eyere, The Umbrella a mnoho iných... Teší nás záujem žiakov o čítanie anglických kníh a v budúcnosti plánujeme ďalšie rozširovanie našej malej anglickej knižničky J
Remeslo má zlaté dno
V rámci regionálnej výchovy, dňa 28. 9. 2018, sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili remeselníckeho týždňa v Národopisnom múzeu v Smižanoch. Na podujatí s názvom Remeslo má zlaté dno sa mohli žiaci súťažno-zábavnou formou v spojení s hádankami a úlohami dozvedieť o včelárstve a tradičnom medovnikárstve, ktoré v súčasnosti patria medzi vzácne remeslá.
Exkurzia do Planetária a Solivaru v Prešove
Dňa 4. októbra 2018 sa žiaci 4., 5. a 6. ročníka zúčastnili exkurzie do mesta Prešov. V rámci vyučovacích predmetov prírodoveda, vlastiveda a geografia navštívili planetárium a hvezdáreň, kde si starší žiaci upevnili poznatky a tí mladší otvorili tému o planétach, vesmíre a hviezdnej sústave. Následne absolvovali prehliadku národnej kultúrnej a najvýznamnejšej technickej pamiatky na Slovensku – Solivar, kde si pozreli unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.
Červené jabĺčko v džúsiku mám
Pri príležitosti Svetového dňa pôvodných odrôd jabĺk a Svetového dňa výživy sme na školskom dvore lisovali čerstvú jablkovú šťavu z plodov školskej záhrady, ktoré počas hodín Sveta práce pomohli zbierať žiaci 9. ročníka a pri samotnom spracovaní bohatej tohtoročnej úrody usilovne pomáhali žiačky 8. ročníka. Žiaci počas veľkej prestávky mohli pozorovať aj samotný proces drvenia a lisovania jabĺk a do sýtosti si vychutnať zdravý nápojov plný vitamínov.
Exkurzia na Duklu
Dňa 12. 10. 2018 sa žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili dejepisno-geografickej exkurzie na Duklu. Prvou zastávkou exkurzie bola vyhliadková veža na Dukle. Z vrchnej kupoly veže sa žiakom naskytol výnimočný panoramatický výhľad na široký priestor slovenského a poľského pohraničia – dejiska bojov Karpatsko-duklianskej operácie, ktoré graficky znázorňuje aj plán úderu a bojovú situáciu v oblasti Duklianskeho priesmyku. Žiaci si pozreli aj pamätník československého armádneho zboru pri obci Vyšný Komárnik. Druhou zastávkou bola návšteva dreveného gréckokatolíckeho chrámu sv. Michala Archanjela v Ladomirovej, ktorý patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovensku a je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V poradí treťou zastávkou bola prehliadka Vojenského historického múzea vo Svidníku, v ktorom si okrem trojrozmernej expozície pozreli aj autentické dobové fotografie a svedectvá o priebehu ťažkých bojov, ktoré sa na severovýchode Slovenska odohrávali v prvej aj druhej svetovej vojne. Poslednou zastávkou bola návšteva skanzenu ukrajinskej kultúry vo Svidníku, v ktorom žiaci nahliadli do obydlí a tradičných hospodárskych budov a spoznali tak ľudovú architektúru Rusínov.
Po stopách baníctva na Spiši
Dňa 20. októbra 2018 absolvovali členovia turistického krúžku spolu s členmi turistického krúžku zo ZŠ Nejedlého v Spišskej Novej Vsi vychádzku do obce Hnilčík. Hneď zrána sme sa vydali lesnou cestou dosiahnuť vrchol skalného brala, zvaného Hlinisko, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške len desať metrov pod tisíckou. Panoramatický pohľad na spišskú krajinu nám prekazila jesenná hmla, ale to nám nevadilo, pretože po ceste späť sme navštívili štôlňu Ľudmila, kde nás pán sprievodca povodil tmavými chodbami a my sme mohli aspoň nachvíľu prežiť banskú atmosféru. Poslednou zastávkou bol banský skanzen, ktorý sa nachádza v budove bývalej základnej školy, v ktorom sme si pozreli expozíciu venovanú histórii baníctva v obci Hnilčík.
Nebuď otrok drog
Naša škola sa zapojila do súťaže s názvom Nebuď otrok drog, ktorej cieľom je podporiť aktivity zamerané na predchádzanie užívaniu návykových látok a informovať o rizikách s tým spojených v cieľovej skupine žiakov II. stupňa základných škôl. Prostredníctvom vedomostného kvízu si žiaci majú vytvoriť aktívny protidrogový postoj. Súťaž prebieha od 3. 10 do 3. 12. 2018 a jej organizátorom je Tlačová agentúra Slovenskej republiky a Ministerstvo zdravotníctva SR. Viac o podmienkach súťaže sa dočítate na webovej stránke: www.nebudotrokdrog.sk
Správna voľba povolania - príležitosť úspechu
Výber strednej školy je pre žiakov jedným z dôležitých rozhodnutí v ich živote pre najbližšie roky. Vo svete nič netušiacich žiačikov základnej školy sa naraz stávajú tí, ktorí začínajú spoznávať nový svet, prichádza prvá prax, práca a z týchto dôvodov je pre nich voľba školy nesmierne ťažká. Na pomoc deviatakom pri výbere ich budúceho študijného a neskôr pracovného smerovania napomáha aj podujatie Správna voľba povolania - príležitosť úspechu. Toto podujatie organizuje Košický samosprávny kraj v spolupráci s mestom Spišská Nová Ves. Akcia sa uskutočnila 24.10.2018 v priestoroch SOŠ drevárskej na ulici Filinského 7 v Spišskej Novej Vsi. Žiakom boli ponúknuté pútavé prezentácie jednotlivých stredných škôl. O ponúkaných odboroch a podmienkach prijímacích konaní informovali stredné školy ako Gymnázium Javorová SNV, Gymnázium Krompachy, Gymnázium Školská SNV, SOŠ drevárska SNV, SOŠ ekonomická SNV, SOŠ Markušovská cesta SNV, SOŠ veterinárna Košice, Jazyková škola SNV a Hotelová akadémia SNV.
Zdravá škola
V mesiaci október sme si spríjemnili školské dni výstavou ovocia a zeleniny. Žiaci do školy priniesli rôzne druhy ovocia a zeleniny a tým zbierali body o „naj“ triedu. Každý vie, že jablko je ovocie, no čo taký melón? Poznali naše deti rozdiel medzi ovocím a zeleninou? Preskúšali sme ich znalosti a verte, že zvládli to na výbornú. Súťažili sme aj vo výrobe najkrajšej jesennej ikebany. Spoločne sme sa zúčastnili na ochutnávke ovocných a zeleninových šalátov a nátierok. Veľké ĎAKUJEM posielame našim pani kuchárkam za ich prípravu. A neušla nám ani ochutnávka jablkovej šťavy z našej školskej úrody.
Záložka spája školy 2018
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do medzinárodného výmenného projektu "Záložka do knihy spája školy." Do projektu sa prihlásilo 1 096 škôl s celkovým počtom 130 002 žiakov. Našou priateľskou školou bola škola z obce Diviaky nad Nitricou s 1763 obyvateľmi v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji. Naše krásne záložky ich určite potešia a my sa už tešíme na tie ich.
Šarkaniáda so škôlkármi
Nádherné babie leto nám dovolilo si tohtoročnú šarkaniádu so škôlkármi poriadne užiť. Šarkany lietali vysoko, ale detská radosť sa niesla ešte vyššie - až do neba.
Očkom do 1. triedy
Prechod z materskej školy na základnú školu je pre deti niekedy ťažký. Nové prostredie, povinnosti, veľa nových poznatkov, návykov....
Aby sa cítili žiaci v škole dobre a zvládli všetky zadané úlohy, a tak sa naučili čítať a písať, snažíme sa, aby učenie pre ne bolo zážitkom. Písmenká sa učia vnímať všetkými zmyslami, nielen zrakom a sluchom, ale aj hmatom, čuchom i chuťou. Nazrite teda do prváckej kuchyne, kde sa búcha, volá, syčí, spieva, tancuje, písmenká sa čítajú, píšu, ale aj ochutnávajú, kde učenie je zábava.
Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. ročníka
V druhom októbrovom týždni sa na našej škole uskutočnilo povinné testovanie žiakov 1. ročníka zamerané k identifikácii ich športového talentu. Cieľom projektu je odporučiť deťom a ich rodičom druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady, môžu v nich byť úspešné, resp. ich budú viac baviť vzhľadom na ich danosti. Ak ich šport zaujme a nadchne, budú sa deti viac hýbať, dokonca sa mu môžu venovať aj na výkonnostnej úrovni. Testovanie je realizované v 1. ročníku (pri vstupe do školy), pretože vtedy deti ešte nezačali s riadenou športovou prípravou, a ak, tak ju realizujú len krátku dobu. Testovanie sa vybraných žiakov „dotkne“ ešte raz - v 3. ročníku – kedy sa bude overovať stabilita nájdených športových predpokladov, resp, individuálnych športových profilov (deti sú tomto období v rámci ontogenézy ešte pred pubertou).
Testovanie prebiehalo v štyroch cykloch:
1.cyklus
Váženie a meranie k zisteniu telesnej váhy a výšky
Predklon v sede dosahovaním
Sed – ľah
Opakovaná zostava s tyčou
Výdrž v zhybe nadhmatom
Skok do diaľky z miesta
Kotúľanie troch lôpt
2. cyklus
Člnkový beh 4x10 m
3. cyklus
Viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 m
4. cyklus
Vlajková naháňačka
Výchovný koncert
18. októbra pri príležitosti „Dňa zdravej výživy“ sa v našej škole uskutočnil výchovný koncert s názvom „Cesta životom“. Hudobníci zo skupiny AmOs žiakom priblížili viaceré aspekty, ktoré formujú mladú osobnosť, názory a zdravú životosprávu.
Zbierka – Biela pastelka 2018
Už druhý rok sa naša škola zapojila do zbierky Biela pastelka 2018. Od konca septembra do malej krabičky zbierali naši žiaci centíky a eurá pre ľudí so zrakovým postihnutím. A verte alebo nie, v malej krabičke sme okrem peňazí našli aj skutočnú bielu pastelku. Čo nám náš darca chcel povedať darovaním bielej pastelky? Asi to, že kreslenie bielou pastelkou je nezmyselné. Veď takúto kresbu predsa nikto nevidí! Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska však už 17 rokov dokazuje, že ona zmysel má. Ide totiž o pomyselnú kresbu, do ktorej sa zapája stále viac a viac tých, ktorým nie je život nevidiacich a slabozrakých ľahostajný. Aj tento rok mohli mnohí z nás chytiť bielu pastelku a do celkového obrazu prispieť pár ťahmi. Spoločne sme tak nakreslili obraz našej spoločnosti - našej školy a jej ochoty pomáhať ľuďom so znevýhodnením. Každý rok sa vďaka tomu Slovensko ukáže v úžasnom svetle. Vo svetle, ktoré je pre ľudí s poruchou zraku pomocníkom na ich ceste. Podarilo sa nám vyzbierať 20,42 eur. Všetkým ochotným a spolucítiacim darcom srdečne ďakujeme.
Vyšetrenie v oblasti profesijnej orientácie a kariérneho poradenstva
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi nám dňa 19.11.2018 sprostredkovalo pre žiakov 9. ročníka vyšetrenie v oblasti profesijnej orientácie a kariérneho poradenstva. Cieľovou skupinou boli žiaci, ktorí sú profesijne nevyhranení, váhajú nad viacerými alternatívami ďalšieho štúdia, prípadne by si radi overili vhodnosť svojej voľby. Súčasťou poradenstva boli psychodiagnostické testy a pohovor, ktorý sa uskutoční po vyhodnotení testov. Cieľom je identifikovať profil individuálnych schopností dieťaťa, jeho predpoklady a zručnosti pre určitú profesijnú oblasť. Na základe toho sa žiakovi v individuálnom pohovore a prípadnej konzultácii s rodičom odporučí voľba vhodnej oblasti štúdia, príp. okruhov profesií.
Šarkaniáda v ŠKD
Dňa 14.11.2018 bola v ŠKD ,,Šarkaniáda“. Všetky deti navštevujúce ŠKD sa na ňu pripravovali so svojimi vychovávateľkami a doma so svojimi rodičmi. Výsledky ich usilovnej práce sme mohli uzrieť na našom školskom dvore. Vo vzduchu sa vznášalo farebné mračno usmiatych šarkanov s vejúcimi chvostmi. Ďakujeme všetkým deťom a ich rodičom, ktorí sa tejto aktivity zúčastnili a dúfame, že na rok nás bude oveľa viac.
Cyklus zážitkových besied
Dňa 26. novembra 2018 absolvovali žiaci II. stupňa cyklus zážitkových besied, ktoré na našej škole realizovali pracovníčky z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Spišskej Novej Vsi. Žiaci 5. ročníka absolvovali besedu na tému Ako sa racionálne učiť, žiaci 6. ročníka sa venovali problematike kyberšikanovania. Pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine, ktorý pripadol na 20. novembra, žiaci 7. a 8. ročníka absolvovali besedu na tému Postoje k drogám a žiaci 9. ročníka diskutovali na tému Vzťahy medzi tínedžermi.
Výprava za kronikami
Dňa 27.11. 2018 žiaci 5. ročníka v rámci hodiny dejepisu navštívili Obecný úrad v Harichovciach. Oboznámili sa s obecnými kronikami a najstaršou školskou kronikou. Deti v nich našli zmienky o sebe aj o svojich rodičoch. V ich tvárach bolo vidieť nadšenie. Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať p. starostovi R. Hrušovskému za ústretovosť a odborný výklad k tejto téme.
Základný a zdokonaľovací plavecký výcvik
V dňoch 22. – 29.11. 2018 sme pre žiakov 4. ročníka zorganizovali základný plavecký výcvik a pre žiakov 6. ročníka zdokonaľovací plavecký výcvik na krytej plavárni v Spišskej Novej Vsi. Zúčastnilo sa ho 23 žiakov. Plavecký výcvik prebiehal pod vedením dvoch certifikovaných trénerov plávania zo športového klubu Iglovia, s ktorými máme už viacročnú spoluprácu. Tak, ako v minulom roku, i tento rok žiaci absolvovali plavecký výcvik s nadšením a radosťou. Tréneri chválili ich snahu a konečný výsledok bol zrejmý v posledný deň plaveckého výcviku, keď sme videli, že voda nie je pre nich strašiakom, ale užívajú si ju plnými dúškami. Každá skupina predviedla pod vedením svojho trénera všetko, čo sa naučila, v čom sa zdokonalila a každý si hrdo niesol domov certifikát o absolvovaní výcviku a sladkú odmenu.
Organizovaním plaveckých výcvikov sa nám darí v plnej miere podporovať a pozitívne rozvíjať športovú činnosť na našej škole.
Filipove Dobrodružstvá
Knihu Filipove dobrodružstvá a všetky jeho poučné príbehy pozná každý prvák. Stretol sa s ním už v materskej škole. Tentokrát prišiel do školy medzi prvákov ujo Dano, spolu so zvieratkami, a naučil deti vidieť, čo je pre život človeka naozaj dôležité. Voda, vzduch, príroda..., a to všetko si treba vážiť a chrániť. Ako? To sa deti dozvedia v ďalšej knihe. Tú si prečítame, až keď budeme poznať všetky písmenká. Už nás čaká na poličke.
Starostlivosť o chrup detí
Keďže v našej škole dbáme aj o zdravie detí, učíme žiakov ako sa starať o svoje zdravie, ako sa zdravo stravovať a tiež ako sa starať o svoj chrup. V mesiacoch november a december sme 39 žiakov prvého stupňa zapojili do osvetového programu DentalAlarm, v ktorom sa deti počas štyroch stretnutí so študentkami zubného lekárstva naučili všetko , čo majú vedieť o zúbkoch. Okrem teoretickej časti sa deti prakticky naučili správnej technike čistenia zubov.
Korčuľovanie na hodinách TŠV
Ľadová plocha je ako zrkadlo radosti detských duší. Každé dieťa, ktoré zvládne základy korčuľovania, príde na to, že pohyb na ľade pripomína let. ,,Ach, ako radi by sme chceli vedieť lietať.“ Počas zimy aspoň na chvíľočku môžeme plachtiť po ľade a tešiť sa z pohybu. Nech nám ľad vydrží ešte dlho.
Tretiaci v okresnej knižnici
Pri príležitosti 90. výročia narodenia básnika Milana Rúfusa dňa 13. decembra tretiaci navštívili okresnú knižnicu v Spišskej Novej Vsi. Strávili tam pekné dopoludnie. Pracovníčky pre nich pripravili pekné aktivity venované básnikovi. Žiakov oboznámili so životom a dielom autora a recitovali im básne, ktoré napísal pre deti. Potom žiaci recitovali básničky, ktoré si pripravili. Mali možnosť prezrieť si všetky knihy a zbierky, ktoré Milan Rúfus pre deti napísal a následne si ich aj vypožičať domov. Vybrali si aj iné knihy na domáce čítanie. Po skončení aktivity si tretiaci pochutnali na vianočnom koláčiku v cukrárni. Pri jeho kupovaní si overili svoju finančnú gramotnosť v praxi. Na záver si pozreli vianočnú výzdobu mesta.Od Lucie do Vianoc
Dňa 13.12.2018 nám žiačky našej školy v podobe „Luciek“ priblížili pohanské zvyky spájané s predvečerom dňa Lucie. Našej škole sa tak nevyhli magicko -ochranné úkony, ktoré sú potrebné na ochránenie pred zlým. Naše „Lucky“ povymetali v triedach všetky kúty, aby sa nám len dobre vodilo. Luciu sme si predstavili aj ako svätú, a tak sme mali možnosť spoznať ju z rôznych pohľadov.
Vianočné predstavenie Charlie a továreň na čokoládu
Žiaci základnej školy dňa 18. decembra 2018 navštívili Kultúrny dom v Smižanoch, kde si pozreli predstavenie Charlie a továreň na čokoládu od britského spisovateľa Roalda Dahla. Príbeh o chudobnom chlapcovi a skupinke príšerných detí, ktoré navštívili továreň na čokoládu pána Willyho Wonku - najúžasnejšieho, najskvelejšieho a najfantastickejšieho výrobcu čokolády, akého svet videl, zdramatizovali žiaci Základnej umeleckej školy Dezidera Štraucha v Smižanoch.
Koledovanie v obci
V posledný týždeň pred vianočnými sviatkami sa žiačky z krúžku Tančekovo zúčastnili koledovania v obci, kde svojim spevom a vinšami popriali všetkým ľuďom v obchodoch, v materskej škole, na obecnom úrade pokojné a požehnané vianočné sviatky. Naše žiačky vystúpili so svojim vianočným programom aj 25.12.2018 v kostole spolu folklórnou skupinou Harihovčan.
Všetkým žiačkám ďakujeme za vzorné reprezentovanie školy.
Prvácke Vianoce s koledou
Štedrá večera, na ktorej nesmela chýbať ryba, cesnak, med, jabĺčko, či oplátky. Aj takto vyzerala "štedrá školská večera". Stoly plné koláčikov, darčeky a srdiečka plné radosti a štedrosti voči kamarátom. Takto si žiaci v triedach so svojimi učiteľkami spríjemnili posledný školský deň pred vianočnými prázdninami. Ako čerešnička na torte bolo pre všetkých koledovanie plné vinšov a kolied. Aj naše školské Vianoce sú super.
Návšteva Múzea Spiša a Spišskej knižnice
Dňa 25.1.2019 žiaci 2. ročníka navštívil Spišskú Novú Ves, aby si v Múzeu Spiša vypočuli prednášku na tému „Po stopách živočíchov.“ V tvorivých dielňach si potom vyrobili zvieracie záložky do kníh, s ktorými sa vydali na cestu do Spišskej knižnice. Teta knihovníčka si pre deti pripravila besedu, na ktorej si predstavili tvorbu spisovateľky Kristy Bendovej. Žiaci spisovateľku už poznali, keďže si od nej stihli prečítať knihu „ Ako Jožko Pletko poplietol vždy všetko“. Krásny deň bol sladko odmenený.
Návšteva z Floridy
Na výmennom študijnom pobyte je u nás v Harichovciach americká študentka Hannah Gundelfinger, ktorá chodila každý piatok do našej školy, aby sa naučila slovenský jazyk, a na oplátku pomohla našim žiakom s angličtinou. Predstavila žiakom miesta, kde bývala a býva, rozprávala o sebe, o svojej rodine v Amerike, spoznávali sme zaujímavé americké miesta, americké tradície a žiaci so záujmom počúvali. Nakoniec sa vyjadrili, že by radi zavítali na tento zaujímavý a pre nás vzdialený kontinent:-)
Zdravotná príprava žiakov
Ako každý rok, aj v tomto školskom roku sme sa venovali zdravotnej príprave žiakov. Dňa 5. 2.2019 prišli do školy študenti SZŠ z Levoče v sprievode svojich učiteliek a predviedli našim žiakom ako poskytnúť prvú pomoc v rôznych život ohrozujúcich situáciách. Pripravili stanovištia pre žiakov 1. a 2. stupňa. Žiaci sa postupne na stanovištiach striedali a mali si možnosť prakticky vyskúšať poskytovanie prvej pomoci pri ošetrení zranenia, pri dusení, pri resuscitácii, pri krvácaní a pri transporte postihnutého. Zdravotníci žiakov tiež učili správnemu držaniu tela, ako správne sedieť a stáť. Starším žiakom merali krvný tlak a určovali krvné skupiny. Dúfajme, že získané vedomosti a praktické skúsenosti budú žiakom prospešné v ich ďalšom živote.Školský karneval
Fašiangy sú už tradične časom plesov, zábav a karnevalov. Karneval nechýbal ani na našej základnej škole a konal sa 31.1.2019. Na 1. vyučovacej hodine si žiaci prevzali z rúk pani učiteliek výpisy známok za 1. polrok a hneď potom sa zmenili na rozprávkové bytosti, zvieratká, predmety ... Žiaci 1. aj 2. stupňa si dali na výbere a výrobe karnevalových masiek naozaj záležať a predviedli sa nám v plnej paráde. Maskám nechýbala kreativita ani originalita, pestrosť farieb a využitie rôznych materiálov pri ich zhotovovaní. Po predstavení všetkých masiek nasledovala voľná zábava, o ktorú sa starali harlekýni - pani učiteľky a DJ-i. Popri tanci si žiaci mohli aj zasúťažiť. Po skončení karnevalu čakali na žiakov v jedálni sladké šišky.
Pani Jar už klope na dvere
Jar- tá behá po lúčkach v kvetinových papučkách.
Kde len stúpi- tam je kvet- jeden, dva, tri, štyri, päť!
Jar v papučkách, istý som, pribehla aj pred náš dom.
Veselo tam z hliny ráno, vykvitlo päť tulipánov.
Počas slnečného popoludnia sme na školskom dvore nezaháľali a pustili sme sa s deťmi do zábavného tvorenia kvetov a aby sme si to spestrili, použili sme jednoduchú techniku tvorenia ,,maľovanie vrchnákmi". A tak náš školský dvor zakvitol veselými farebnými jarnými kvetmi.
Výchovný koncert Očová, Očová
Dňa 6.3.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili výchovného koncertu pod názvom Očová, Očová. Počas tohto koncertu si žiaci vypočuli originálne ukážky hry na archaické hudobné nástroje, ktoré žiakom predviedol hudobník a zberateľ ľudových piesní Anton Budinský. Žiakom boli predstavené historické nástroje ako fujara, gajdy, drumbľa, krumhorna, okarina, Panova flauta a iné.
17. marec- Deň sv. Patrika- kultúrny, náboženský a štátny sviatok
V súčasnosti sa Deň sv. Patrika neoslavuje len v Írsku, ale patrí medzi najrozšírenejšie sviatky v mnohých krajinách sveta. Aj my sme si pripomenuli tento sviatok na našej škole. Typickým znakom tohto dňa je zelená farba a ďatelina. Žiaci sa v tento deň obliekli do zelenej farby a zároveň sa zapojili do aktivitky spoznávania symbolov tohto dňa (štvorlístok, írsky škriatok „leprikón“, dúha...). Takto si žiaci pripísali body v súťaži o najlepšiu triedu. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili a spoločne oslávili deň sv. Patrika - patróna všetkých svätých v Írsku.
Ponožková výzva
21. marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom môžeme v tento deň vyjadriť aj obutím ponožiek rôznych farieb. Aj žiaci našej školy sa tento rok po prvýkrát zapojili do tejto výzvy, a tak dali najavo, že inakosť je vlastne pestrosť. Hlavne pestrosť života. Pestrosť a jedinečnosť jednotlivcov, unikátnych osobností.
Smeti patria do koša
Aj naši prváci vedia, že odpadky patria do koša a odpad sa má triediť. Presvedčil nás o tom aj činoherec bábkového divadla Slniečko z Piešťan, ktorý poznatky detí o triedení odpadov zúročil vo svojom predstavení v našej MŠ dňa 22.3.2019.
Burza kníh 2019
Tento rok sa v závere mesiaca kníh - marca u nás v škole konal už tretí ročník BURZY KNÍH. Cieľom aktivity je dosiahnúť to, aby deti čítali rady a čítali VIAC, a aby si vymenili navzájom rovnako hodnotné knihy.
V dnešnej „štedrej„ dobe na rôznych akciách školy, doma, u známych, stále deti niečo dostanú (odmeny, sladkosti , pamiatky, poklady...), výchovným a sociálnym podtextom tejto aktivity je, aby sa deti vedeli podeliť a darovať nie PREBYTOČNÉ, ale niečo VZÁCNE.
Taktiež v nich chceme vypestovať spolupatričnosť a radosť z čítania. Chceme im pomôcť pochopiť, že kniha v poličke zapadne prachom do zabudnutia. Ak ju „pošlem“ ďalej, dám tak príležitosť kamarátom podeliť sa s mnou prežitým príbehom v knihe.
Tento rok deti 1.stupňa do burzy priniesli až 74 kníh. Pred dvomi rokmi, keď sme s projektom začínali, ich bolo "len" 25. Myslím, že myšlienku tejto aktivity sa darí napĺňať. Tešíme sa na ďalší ročník.
Voda pre všetkých
„Voda pre všetkých” je posolstvo Svetového dňa vody 2019. Pri tejto príležitosti sa dňa 22.3.2019 žiaci našej školy spolu s vyučujúcimi obliekli do modrej farby a celý deň si pochutnávali na čistej pitnej vode. Súťažili sme aj v tom, kto dokáže vypiť tento vzácny nápoj čo najrýchlejšie. Zároveň mali žiaci možnosť získať vecné ceny, ak správne odpovedali na otázky o tejto vzácnej tekutine.
Domček babky bylinkárky
Rastliny obklopujú ľudí odpradávna. Ľudia už od praveku zbierali listy, kvety, plody alebo korene a z generácie na generáciu si odovzdávali získané poznatky. Vo svete silno poznačenom technikou by mnoho ľudí chcelo opäť žiť zdravšie a v súlade s prírodou. Množstvo zabudnutých byliniek tak prežíva skutočné znovuzrodenie. Vďaka zdraviu prospešným látkam, ktoré obsahujú – vitamínom, minerálnym látkam, éterickým olejom, horčinám a trieslovinám sú bylinky v našich kuchyniach nenahraditeľné. Majú jedinečnú chuť, príjemnú vôňu a vhodne okorenia naše pokrmy a nápoje. Aby sme s liečivými rastlinami bližšie oboznámili našich žiakov, pripravili sme pre nich ochutnávku čajov a výstavku, vďaka ktorej si môžu o bylinke prečítať jej charakteristiku, využitie a kedy ju môžu v prírode nazbierať.
,,Nesieme Morenu, v oleji smaženú, kde ju zanesieme, keď sami nevieme?"
Už dva týždne pred Veľkou nocou sa konali obyčaje, ktoré mali urýchliť koniec vlády zimy - Moreny a osláviť nástup nového vegetačného obdobia. Spevom, tancom a hodením zapálenej Moreny do Levočského potoka sa žiaci 1.až 5. ročníka spolu s dievčatami z krúžku Tančekovo rozlúčili so zimou a privítali jar.
Podnety tradičných remesiel - podnety hrnčiarstva
V spolupráci so základnou umeleckou školou v Spišskom Hrhove sa nám podarilo vytvoriť nádherné umelecké, ako aj úžitkové predmety z hliny.
Našim cieľom bolo objavovať nové technické možnosti, získať záujem o tradície ľudového remesla, využiť tradičný postup v aktualizovanej podobe a predovšetkým rozvíjať manuálne zručnosti. Žiaci našej školy prešli základom hrnčiarskej výroby. Modelovanie z hliny a vysušenie prebiehalo v priestoroch našej školy. Možnosť vypálenia nám poskytla základná umelecká škola v Spišskom Hrhove a pevne veríme, že v budúcnosti budeme môcť naše výrobky glazúrovať a vyskúšať si prácu na hrnčiarskych kruhov pod vedením skúseného sochára Mgr. art. Janka Frančáka, ArtD.
Veľkonočná tvorivá dielňa
Dňa 11. apríla 2019 žiaci 5. a 6. ročníka v rámci regionálnej výchovy navštívili tvorivú dielňu v Národopisnom múzeu v Smižanoch spojenú s prezentáciou jarných zvykov a tradícií. Pri príležitosti veľkonočných príprav si vyskúšali výzdobu kraslíc formou modrotlače. Prácu žiakov zdokumentovala televízia Reduta, ktorá reportáž odvysielala dňa 22. apríla. Príspevok si môžete pozrieť v pripojenom odkaze alebo v archíve TV Reduty. https://www.snv.sk/archiv?video=190422-2
Anglicko-slovenské divadelné predstavenie Smelý zajko v Afrike
Dňa 12. apríla 2019 sa žiaci I. stupňa spoločne so žiakmi z 5. ročníka v kine Mier v Spišskej Novej Vsi zúčastnili divadelnej adaptácie Smelý zajko v Afrike. Pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského je príbehom Zajka a jeho ženy na potulkách svetom. Popri Váhu prejdú Slovenskom až do Bratislavy, odtiaľ po Dunaji do Čierneho mora a v bruchu obrovského žraloka sa doplavia do Afriky. Tam prežijú veľa dobrodružstiev – vyliečia kráľa púšte, porazia krokodíla aj tigra a zachránia malého černoška. Samozrejme, že kultovým Hronského antihrdinom zostáva naďalej, zajko je odvážny, vystatovačný, mierne arogantný a namyslený, ale práve týmito vlastnosťami a najmä svojím humorom, znalosťou angličtiny a veselými pesničkami si zajko opäť získal našich detských divákov.
Anglicko-slovenské divadelné predstavenie The Onlines
Dňa 12. apríla 2019 sa žiaci 5. až 9. ročníka zúčastnili v kine Mier v Spišskej Novej Vsi divadelnej inscenácie The Onlines. Hlavný hrdina Miloš žije s mamou. Mama má Miloša rada. Miloš má rád mamu, svojho psa a Zuzu, ktorá mu lajkla status. Ale niečo v jeho živote je nanič a Miloš musí prísť na to, čo to je... Táto inscenácia v anglickom jazyku je o svete, v ktorom nie je všetko tak, ako vyzerá, o lajkoch, smajlíkoch, o prikrášlenej realite a o tom, že hľadať šťastie vo virtuálnom priestore je ako hľadať zmysel života v kope špinavých ponožiek. Príbeh o Milošovi, Zuze a Vladovi, o lákavom tajomnom hlase, o predstavách a skutočnosti. On, ona, oni – online vždy a všade. Existuje ešte vôbec život offline? A odváži sa Miloš osloviť Zuzu?
Veríme, že divadelné spracovanie tejto témy bolo výzvou pre žiakov anglického jazyka a mali príjemný divadelný zážitok.
Veľkonočná burza
Pred veľkonočnými prázdninami sa na našej škole uskutočnila burza veľkonočných výrobkov, ktoré vyrábali deti z ŠKD. Výrobky boli nápadité, rozmanité a deti ich vyrábali s veľkým zanietením. Výťažok z predaja bude použitý na aktivity spojené s činnosťou v ŠKD. Týmto vyjadrujeme uznanie a pochvalu všetkým deťom, ktoré sa do burzy zapojili.
Deň Zeme v ŠKD
Každý rok 22. apríla si pripomíname Deň Zeme. Je to ekologicky motivovaný sviatok, kedy sa snažíme v oveľa väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. V ŠKD sme spoločne vytvorili " strom života ", ktorý vyjadruje naše názory a nápady, ktoré môžu prispieť k ochrane životného prostredia. Náš strom si môžete pozrieť na nástenke ŠKD a vo vstupnej hale školy. Uvedomujeme si, že planéta Zem je aj naším domovom. Chráňme si ju a zveľaďujme!
Veľká noc v ŠKD
Tradície sú naše bohatstvo a týmto sa riadi aj činnosť v ŠKD. Dňa 17.4.2019 sme na školskom dvore spolu s deťmi zahájili veľkú pátraciu akciu. Hľadali sa veľkonočné čokoládové vajíčka. Detičky sa zhostili úlohy hľadačov a pátračov s nadšením. Rozbehli sa po školskom dvore a do niekoľkých minút našli všetky schované vajíčka. Za odmenu ich mohli zjesť. Zažili sme pri tom veľa zábavy, napätia a radosti.
„Otvorte s nami brány do sveta fantázie ...“
23.04 – 27.04.2019 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili školy v prírode. Na týždeň sa im stalo domovom Mýto pod Ďumbierom a učiteľkami, mamami aj kamarátkami pre nich boli pani učiteľky: L. Greňová, D. Kočtuchová, E. Repaská a J. Vondrová.
Bol to týždeň naplnený nielen hrami, pesničkami, turistikou, pohybom na čerstvom vzduchu, návšteva Wellness, ale hlavne zážitkami a dobrou náladou. Skutočná „Škola hrou“ sprevádzaná Babylonskou školou bola založená na tvorivej hre a zážitkovom vzdelávaní. Lektori Babylonskej školy pri svojej práci využívali metódy rozvoja prirodzenej detskej tvorivosti, obrazotvornosti a vedome ovládanej tvorivej fantázie. Deti spolu s lektormi a nami pedagógmi zažili putovanie zázračným príbehom Malého princa. Na chvíľu si vyskúšali úlohu herca a nielen jeho, keďže v divadle, vo svete zázrakov, je možné naozaj všetko. Výstupom celého týždňa bolo záverečné divadelné predstavenie detí, naskúšané počas špecializovaných umeleckých dielní pod vedením školených lektorov v oblasti aplikovaného divadla.
Škola dáva deťom veľa vedomostí, z ktorých mnohé po čase zabudnú. Zážitky však zostávajú oveľa dlhšie. Snažíme sa, aby naši žiaci spomínali na roky strávené v škole s pocitom, že učenie pre nich nebolo iba mučením ale často aj radosťou.
Múdro sporiť, rozumne míňať
Dňa 3. mája 2019 navštívili žiaci 6. a 7. ročníka Múzeum Spiša, kde je inštalovaná interaktívna výstava, ktorá hravou formou vysvetľuje a názorne ukazuje, ako funguje svet financií. Žiaci zistili, čím sa vyjadrovala hodnota tovaru v minulosti, dozvedeli sa, ako vznikali mince, neskôr bankovky, na čo slúžia banky a ako narábať s ušetrenými peniazmi. Na overenie a podporu získaných vedomostí pracovali aj s tlačeným materiálom, ktorý dostal každý žiak. Výstava veľmi vhodne prispela k rozšíreniu správnych postojov a rozhodnutí v oblasti finančnej gramotnosti.
Miznúca krása
Dňa 7. mája 2019 navštívili žiaci 5. ročníka v rámci regionálnej a výtvarnej výchovy Spišské múzeum v Levoči, v ktorom si pozreli výstavu akvarelových malieb regionálneho autora pochádzajúceho z Levoče, Júliusa Értekeša. Zároveň si v tvorivej dielni vyskúšali akvarelovou technikou namaľovať vlastnú pohľadnicu.
Deň matiek
12.mája žiaci základnej školy spoločne s deťmi materskej školy vystúpili pri príležitosti Dňa matiek na obecnej slávnosti v kinosále obecného úradu, kde odovzdali mamkám a babkám kytičku vďaky zloženú z piesní, básní, hier a tancov.
Vyhodnotenie jarného zberu papiera
V mesiaci apríl sa na našej škole uskutočnil jarný zber papiera. V ročníkoch 1. – 9. bolo nazbieraných 2819,5 kg starého papiera. Prváci priniesli 768 kg, druháci 407,5 kg, tretiaci 220kg, štvrtáci 282 kg, piataci 383 kg, šiestaci 184 kg, siedmaci 379,5 kg, ôsmaci 130,5 kg a deviataci 65 kg papiera. Spolu sa vyzbieralo 2819,5 kg. V kategórii trieda na I. stupni vyhrali prváci s priemerom 25,5 kg na žiaka, na 2. mieste sa umiestnili druháci a na 3. mieste štvrtáci. Na II. stupni vyhrali piataci s priemerom 25,5 kg na žiaka, na 2. mieste siedmaci a na 3. mieste šiestaci. V kategórii jednotlivec na I. stupni vyhrala 1. miesto M. Chovancová z 1. ročníka (priniesla 222 kg), na 2. mieste sa umiestnil M. Chlebový z 1. ročníka (priniesol 128 kg), na 3. mieste J. Nahalka z 2. ročníka. Na II. stupni 1. miesto vyhral T. Mikula zo 7. ročníka (priniesol 189 kg), na 2. mieste sa umiestnila M. Ďuriančíková z 5. ročníka (priniesla 100 kg) a na 3. mieste D. Klokočka z 5. ročníka. Za tieto umiestnenia sa jednotlivým triedam pripíšu body do súťaže o Naj triedu.
Veľké ďakujem patrí všetkých žiakom a najmä rodičom, priateľom školy a všetkým, ktorí sa do zberu zapojili.
Slávnostná akadémia vyhodnocovania okresných predmetových olympiád v Spišskej Novej Vsi v šk. roku 2018/2019
Dňa 30.5.2019 sa konala slávnostná akadémia vyhodnocovania okresných predmetových olympiád v koncertnej sieni Reduta v Spišskej Novej Vsi, kde boli ocenení úspešní riešitelia školských olympiád zo spišskonovoveských škôl. V úvode slávnosti vystúpila žiačka 7. ročníka našej školy a zároveň víťazka Slávika Slovenska Mária Bendíková. Na túto slávnostnú akadémiu bola pozvaná aj ďalšia naša žiačka 6. ročníka Liliia Kyshko, ktorá si prevzala ocenenie za 3. miesto v okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku. Lillii ešte raz blahoželáme, úprimne ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme jej ešte veľa úspechov. Sme na nich právom hrdí :-)
Vrchnáčiky z PET fliaš pomáhajú
Žiaci a rodičia našej školy majú veľké srdce a zbieraním vrchnákov z PET fliaš pomáhajú deťom, ktoré to potrebujú. Vrchnáčiky vyzbierané v tomto školskom roku sme odovzdali rehoľným sestrám Božského Vykupiteľa v Spišskej Novej Vsi, ktoré ich odovzdajú deťom na Orave, aby boli o krok bližšie k invalidným vozíkom, ktoré tak veľmi potrebujú. Zbierajme ďalej. Ďakujeme.
Druháci v meste Spišská Nová Ves
Dňa 4. 6.2019 žiaci druhého ročníka navštívili Galériu umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi a Spišskú knižnicu. V GUS si prezreli výstavu fotiek pod názvom „Baba z lesa“ o poslednej donedávna žijúcej obyvateľke obce Košické Hámre, ktorá mala svoj domov v lese na samote. Motivovaní krásou prírody si pomocou ekografiky vytvorili odtlačky listov. V Spišskej knižnici im teta knihovníčka porozprávala o živote a tvorbe spisovateľky M. Ďuríčkovej.
Exkurzia v historickom centre Levoče s názvom ,,Félixova cesta“
Dňa 10. 06. 2016 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili exkurzie v historickom centre Levoče s názvom ,,Félixova cesta“. Prostredníctvom indícii na mape objavovali tajomstvá mesta. Preskúmali levočské hradby, navštívili Chrám sv. Jakuba a odhalili 6. čnosť Levoče – Fontánu dobročinnosti.
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať sponzorom, bez ktorých by sa táto akcia nemohla uskutočniť – pánovi Zábojníkovi a triednej učiteľke p. Mlynárovej. Ďakujeme
Deň venovaný všetkým deťom
Mesiac jún okrem toho, že končí školský rok, je bohatý aj na sviatky venované deťom, otcom a rodine. A tak v spolupráci s kultúrnou komisiou našej obce, poslancami, s OZ Priatelia školy a CVČ OLYMP z Levoče, pripravili naše učiteľky a vychovávateľky skvelé popoludnie pre deti a ich rodičov. Celé popoludnie sa odohrávalo v areáli športového klubu, kde deti spolu s rodičmi súťažili, alebo sa venovali aktivitám – výrobe vlastnej sviečky, maľovaniu na tvár, trblietkovaniu, pečeniu a zdobeniu palaciniek, či bublinkovému mecheche. Deti si mohli zaskákať v skákacom hrade a vyskúšať zorbing. Víťazi športových aktivít boli odmenení medailou. Samozrejme nechýbala dobrá hudba a vystúpenie pesničkára Uja Ľuba. Organizátori nezabudli ani na občerstvenie. Ďakujeme všetkým, ktorí venovali svoj čas v toto popoludnie deťom našej obce a priniesli im nádherný zážitok.
Školský výlet štvrtákov a piatakov do Bachledovej doliny
Dňa 19. júna 2019 sa žiaci 4. a 5. ročníka zúčastnili školského výletu do Belianskej jaskyne vo Vysokých Tatrách. Po prehliadke jaskyne sa žiaci presunuli do Ždiaru, kde navštívili Ždiarsky dom a oboznámili sa so ždiarskou a goralskou folklórnou tradíciou. Kvôli nepriaznivému počasiu sme museli program školského výletu zmeniť. Plánovanú pešiu túru a výstup na Chodník korunami stromov v Bachledovej doline nahradila prehliadka Kežmarského hradu a prechádzka historickým jadrom mesta Kežmarok.
Školsky výlet žiakov 8. ročníka
Rozlohou najväčšiu zoologickú záhradu na Slovensku a v Strednej Európe si počas školského výletu dňa 21.6.2019 prezreli žiaci 8. ročníka. V Košickej ZOO žiakov najviac zaujali exotické zvieratá - tulene, tučniaky, lemury, ťavy, tukany, kondory, kapybary a množstvo iných. V ZOO žije 280 druhov zvierat v počte približne 1500 kusov. Žiaci prešli botanickým náučným chodníkom, vtáčím a včelárskym chodníkom, ale aj geologickým chodníkom porovnávajúcim pohoria Karpaty v strednej Európe a Altaj v strednej Ázii.
Školský výlet žiakov 6. ročníka
Dňa 21.6. 2019 si žiaci 6. ročníka vyšli na koncoročný školský výlet do Prešova. Najprv sa vyskákali v jumping aréne JUMP IT UP, potom sa posilnili obedom a vyšli na vežu Konkatedrály sv. Mikuláša, odkiaľ mali krásny výhľad na mesto. Nasledoval krátky rozchod v centre mesta, nejaká tá zmrzlinka a menšie nákupy, a potom návrat domov.
Školský výlet žiakov 7. a 9. ročníka
Tak ako každý rok sme sa na konci školského roka vybrali so siedmakmi na školský výlet. Tento výlet sme poňali v športovom duchu a zvolili sme trasu Liptovský Mikuláš – športový areál, kde si žiaci vyskúšali množstvo aktivít ako napr. aquazorbing, dlhá lyža, bludisko, bungee running, cyklo-car racing, štvorkolky, paintball, lukostreľba a iné. Žiaci si oddýchli, zašportovali a opiekli klobásky. Veľmi sa im tento výlet páčil a radi by si ho zopakovali.
Projekt IT AKADÉMIA
V tomto školskom roku sme sa ako škola intenzívne zapojili do realizácie projektu s názvom IT Akadémia. Cieľom projektu je vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT. V rámci projektu vznikne pre základné školy minimálne 380 inovatívnych metodík.
Vytvorené inovatívne metodiky budú zamerané predovšetkým na rozvoj bádateľských kompetencií žiakov ZŠ. So žiakmi z druhého stupňa sme tieto metodiky a pracovné listy na vyučovacích hodinách matematiky, fyziky a informatiky počas celého školského roka overovali. Žiaci mali možnosť riešiť zaujímavé úlohy, mali možnosť skúšať nové matematické hry a vyjadrovať svoje postrehy. Všetky aktivity sme sa snažili riešiť pomocou bádateľských metód.
Súčasťou projektu je okrem iného aj IT tábor v Danišovciach. Spoločne so žiakmi sme sa uchádzali o miesta v tomto tábore, vyplnili sme dotazník a poslali prihlášku. Z našej školy boli vybraté štyri žiačky: Adriána Staroňová (7.r.), Zuzana Svatušková (7.r.), Elena Zábojníková (8.r.), a Martina Staroňová (8.r.). Dievčatá sa bezplatne zúčastnia letného tábora v termíne od 18.08.2019 - 24.08.2019. Prajeme im veľa krásnych zážitok a získanie nových skúseností.
Nočná škola čítania
Aj v tomto školskom roku žiaci 1. stupňa odleteli s našimi pilotmi na krídlach čarovného lietadla do sveta príbehov v tradičnej Nočnej škole čítania. Tento rok, ale bola niečím zvláštna. Bola o cestovaní. Bola to teda cestovateľská nočná škola čítania. Hosťami a zároveň sprievodcami boli cestovatelia Miška a Danko, ktorí precestovali skoro celý svet. Predstavili nám krajiny v ktorých boli tak netradične - zážitkovo. Vďaka nim sme mohli ochutnať výbornú kokosovú ryžu, či zelené palacinky, alebo sme sa naučili posadiť si vlastné avokádo. V tvorivých dielňach deti pohybom a hrou spoznávali krajiny ako sú Kuba či Anglicko a počas spoznávania krajín ich samotná queen Elizabeth 1 pasovala na rytierov.
Školský výlet žiakov 1.,2., a 3. ročníka
Žiaci 1.,2. a 3. ročníka sa 21.6.2019 zúčastnili školského výletu do Spišského Hrhova. Navštívili Múzeum historických hudobných nástrojov, kde si mohli zahrať na niektorých vzácnych kúskoch. Prešli sa parkom pri kaštieli s nádhernou fontánou, cestičkami do hustej džungle aj alejou vzácnych líp. Nakoniec si samotný kaštieľ za doprovodu skvelého pána Kovalika prezreli. A to aj sprístupnené či nesprístupnené miestnosti v kaštieli a kaplnku. Po skvelom obede v "grófskej" reštaurácii sa ešte zastavili na zmrzline v Levoči.
Návšteva z útulku Šťastný psík v ŠKD
Dňa 13. 6. 2019 sme v ŠKD privítali návštevu pracovníkov z útulku pre psíkov "Šťastný psík", ktorý je v Matejovciach nad Hornádom. Spolu s nimi k deťom zavítali aj ich štvornohí obyvatelia Leon a Elo. Žiaci potešili psíkov maškrtami, hračkami, prikrývkami, ktoré im priniesli. Všetci sme spolu zažili pekné popoludnie a odniesli sme si množstvo skvelých zážitkov a spomienok.
Žiaci z ŠKD zavítali do Správy NP Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi
NP Slovenský raj ponúka návštevníkovi rôznorodé využitie, počas ktorého môže spoznávať jeho krásy a zažiť neopakovateľné zážitky. Žiaci z ŠKD navštívili Stredisko environmentálnej výchovy v budove Správy NP Slovenský raj v Spišskej Novej Vsi. Pracovníčka NP pani Bryndzová si pripravila pre deti aktivity v prírodnom prostredí a prednášku "Výchovou k ochrane prírody a životného prostredia". Žiaci videli, zažili a domov sa vrátili plní krásnych zážitkov a s motiváciou, že aj oni môžu vytvárať "Raj v rukách človeka".
Didaktické hry a účelové cvičenie v prírode
Dňa 26. 6. 2019 sa žiaci vybrali vykonať didaktické hry a účelové cvičenie do prírody. Spoločne si nacvičili hromadnú evakuáciu v prípade požiaru a následne opustili organizovane triedy a školský areál. Žiaci prvého stupňa sa vydali na vychádzku k zimnej studni a žiaci druhého stupňa absolvovali túru k letohrádku Sans Souci, kde si oddýchli, zašportovali a načerpali energiu.
Poznávame mesto Levoča
Žiaci 5. ročníka vymenili dňa 27. 6. 2019 školské lavice za prostredie starobylého jadra mesta Levoče. V rámci regionálnej výchovy sa zahrali na sprievodcov a poznávali pamiatkovú rezerváciu zapísanú do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Slávnostné ukončenie školského roka
Slávnostné ukončenie školského roka 2018/2019 sa uskutočnilo v piatok, 28. júna 2019 v budove základnej školy. O 8.00 hod bola v kostole svätá omša a o 9.00 hod začala školská slávnosť za prítomnosti hostí. Po slávnosti si triedni učitelia odviedli žiakov do svojich tried, kde zhodnotili výsledky ich celoročnej práce a odovzdali im vysvedčenia.