Nadpis

Základné informácie k zápisu dieťaťa do 1. ročníka základnej školy pre školský rok 2024/2025:

Vážení rodičia budúceho prváka / prváčky,

dovoľte, aby sme sa Vám poďakovali za dôveru. Vybrali ste si pre Vaše dieťa školu, ktorá ponúka príjemnú rodinnú atmosféru, dobré priestorové vybavenie, moderné pomôcky, výborných učiteľov, odborné učebne, zaujímavé krúžky a mimoškolské aktivity, možnosť pracovať s modernou didaktickou technológiou, detašované pracoviská základných umeleckých škôl a ich odborov a pod..

Riaditeľstvo Základnej školy s materskou školou, Harichovce, v zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. (Školský zákon) oznamuje rodičom budúcich prvákov, že zápis do 1. ročníka ZŠ pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční dňa 9.apríla 2024 o 14:30 hod. za prítomnosti dieťaťa.

• Zákonný zástupca dieťaťa podáva prihlášku  elektronicky na internetovej stránke: https://zsharichovce.edupage.org/register/ . Neoddeliteľnou súčasťou elektronickej prihlášky je v takom prípade tlačivo s podpismi oboch zákonných zástupcov (príloha č. 3) _Pri__loha_c__._3_____Povinna___pri__loha_k_elektronickej_prihla__s__ke(1).docx, ktorú je potrebné podpísanú doručiť v deň zápisu v printovej podobe.
  • Ak ste prihlášku vyplnili a zaslali správne, príde Vám potvrdzujúci mail. V prípade akýchkoľvek problémov s vyplnením alebo odoslaním prihlášky, kontaktuje telefonicky riaditeľku školy.
  • Podľa § 144a ods. 1 školského zákona na podaniach týkajúcich sa výchovy a vzdelávania, v ktorých sa rozhoduje v správnom konaní, teda aj na prihláške, sa vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.
  • Prosíme rodičov o odoslanie elektronickej prihlášky do dňa zápisu t. j. najneskôr do 08.04.2024. Škola vytlačí elektronicky podané prihlášky, ktoré v deň zápisu podpíšu obaja zákonný zástupcovia. V prípade, že sa nebude môcť zápisu zúčastniť jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa je potrebné vypísať a v deň zápisu doručiť podpísané splnomocnenie (príloha č. 2) _Pri__loha_c__._2_____Pi__somne___vyhla__senie_za__konny__ch_za__stupcov(1).docx a zároveň prihlášku podpísanú oboma zákonnými zástupcami v printovej podobe. V deň zápisu je potrebné priniesť aj rodný list dieťaťa. Pri zápise budú overené údaje podľa rodného listu dieťaťa a občianskeho preukazu zákonných zástupcov, ktorí prihlášku podpíšu.
  • Prihlášku na plnenie povinnej školskej dochádzky je povinný podať rodič (zákonný zástupca), ktorého dieťa dovŕši  k 31.8.2024  šesť rokov a aj rodič, ktorého dieťa v školskom roku 2023/2024 pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

Zvážte školskú zrelosť Vášho dieťaťa, komunikujte s pani učiteľkou Vášho dieťaťa v materskej škole.

Do prvého ročníka sa prijíma dieťa, ktoré do 31. 8. 2024 dovŕši šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť. Pri zápise môže okrem pedagógov posudzovať primeranú telesnú, psychickú a sociálnu vyspelosť dieťaťa a jeho motorické schopnosti školský psychológ, školský špeciálny pedagóg.

Ak zákonný zástupca dieťaťa požiada o to, aby bolo na plnenie povinnej školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, je povinný k žiadosti predložiť súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

K pokračovaniu plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole  je potrebný  aj písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a poradenského zariadenia (CPaP a pod.),  § 28a zákona č. 245/2008 (školský zákon).

• Do ZŠ je možné prijať aj žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, k takejto žiadosti je potrebné doložiť vyjadrenie poradenského zariadenia.
  • O prijatí do ZŠ vydá riaditeľka školy rozhodnutie najneskôr do 15.06.2024.
  • V prípade plnomocenstva jedného zákonného zástupcu určeného súdom je potrebné  rozhodnutie súdu dokladovať v deň zápisu do 1. ročníka.
  • V prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov kontaktuje telefonicky riaditeľku školy Mgr. Magdalénu Neupauerovú, mobil  0918 698 660 alebo e-mailom na  riaditel.zsharichovce@gmail.com

Rozhodnutie o prijatí

V prípade, ak má riaditeľ školy k dispozícii všetky požadované dokumenty, rozhodne o prijatí dieťaťa do 15. júna 2024.

Usmernenie k zápisu do 1. ročníka a prijímaniu detí na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2024/2025

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo školstva“) vydáva k zápisu do 1. ročníka základnej školy a prijímaniu detí na vzdelávanie v základnej škole na školský rok 2024/2025 nasledujúce usmernenie. Tento dokument sa vzťahuje na prijímanie detí na vzdelávanie v základnej škole bez ohľadu na zriaďovateľa.